Młodzież z naszej szkoły wzięła udział w pilotażowym projekcie, którego celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat niepełnosprawności.
Projekt jest związany z „Programem działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami na lata 2022-2026” realizowanym w naszym mieście. Ma przeciwdziałać marginalizacji i wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnościami.
W ramach projektu odbyły się trzy spotkania.
Najpierw zostaliśmy oswojeni z tematem w czasie prelekcji zorganizowanej przez Rzecznika Osób z Niepełnosprawnościami Panią Annę Zubko i przedstawiciela Warsztatu Terapii Zajęciowej „Otwarte Serca” Panią Martę Gawor.
Dowiedzieliśmy się, czym jest niepełnosprawność i jakie są jej rodzaje. Rozmyślaliśmy na temat faktów, mitów i stereotypów dotyczących tej tematyki, np.: – Czy każdą niepełnosprawność widać? Czy niesłyszący naprawdę nie słyszy?
Panie opowiedziały nam o ulubionych aktywnościach i osiągnięciach podopiecznych Warsztatów.
Następnie klasa gościła pana Łukasza Barucha, który stracił wzrok w wyniku wypadku. Usłyszeliśmy nieprawdopodobną historię człowieka, któremu w jednej chwili życie wywróciło się do góry nogami. Utrata jednego zmysłu sprawiła, że trzeba było odkryć w sobie coś innego i dzięki temu inaczej w życiu funkcjonować, pracować, zarabiać, utrzymać siebie i rodzinę, np. jako prezes Fundacji Wygrajmy Razem. Pan Łukasz opowiedział nam o realizowanych projektach i spełnianiu marzeń, i tym, jak sobie radzi w życiu.
Zapewnił nas, że, jak wszyscy, ma swoje obowiązki domowe i są to m.in. prasowanie, przygotowywanie posiłków.
Kolejny etap to nasza wizyta w Warsztacie Terapii Zajęciowej. Tam Świat Ludzi z Niepełnosprawnością został nie tyko oswojony, ale i odkryty „na nowo”. Doświadczyliśmy niezwykłych talentów i wyobraźni podopiecznych Warsztatów, które są ukazane poprzez sztukę i rękodzieło.
Nie mogło zabraknąć ogniska i pysznych pieczonek, które przygotowaliśmy w całości z podopiecznymi Warsztatów.
A nad wszystkimi czuwały Anioły…
Wrażenia uczestników projektu po realizacji:
„-Teraz wiem, że osoby z niepełnosprawnościami są takie same jak my, tylko nie wykonają określonych czynności”– Wojtek, 7a
Blanka, 7a: „Mam większą świadomość, jak niepełnosprawność może wyglądać oraz, jak się pracuje z ludźmi niepełnosprawnymi. Już wiem, że niepełnosprawność nie wyklucza z życia.”
„- W Warsztacie Terapii Zajęciowej zobaczyłem, że ludzie niepełnosprawni są bardzo utalentowani” – Grzesiek, 7a
Alek, 7a: „Dowiedziałem się o ludziach, chorobach, o których nie wiedziałem. Teraz wiem, jak pomóc takim ludziom. I nauczyłem się… robienia pieczonek”
Wydarzenia miały miejsce w kwietniu i maju 2023r.
Szkoła składa specjalne podziękowania organizatorkom projektu i wyjścia: pani Anie Zubko, pani Marcie Gawor oraz pomocniczkom: pani Justynie Kliszce i pani Małgorzacie Seweryn – Księżopolskiej.