SZKOŁA PODSTAWOWA NR 8 W DĄBROWIE GÓRNICZEJ       32 264 19 80

Nowości w galerii

 
 
 

Godziny otwarcia obiektu sportowego

W OKRESIE: WIOSNA - JESIEŃ
(KWIECIEŃ - PAŹDZIERNIK)


PONIEDZIAŁEK - PIĄTEK
800 -   1630  planowane zajęcia sportowe
 dla uczniów z placówki
1630 -   2030  boisko ogólnodostępne

SOBOTA - NIEDZIELA
800 -   2030   boisko ogólnodostępne


W OKRESIE: ZIMA
(LISTOPAD- MARZEC)


PONIEDZIAŁEK - PIĄTEK
800 -   1630  planowane zajęcia sportowe
 dla uczniów z placówki
1630 -   1800  boisko ogólnodostępne

SOBOTA - NIEDZIELA
800 -   1800   boisko ogólnodostępne

W okresie WAKACJI i FERII ZIMOWYCH obiekt otwarty odpowiednio, jak w soboty i niedziele.
(Zarządca zastrzega sobie możliwość obowiązywania odrębnego harmonogramu korzystania z obiektu.) 
 

Kontakt

SZKOŁA PODSTAWOWA
nr 8 im. A. MICKIEWICZA


41-300 Dąbrowa Górnicza

BUDYNEK  A:    ul. Krasińskiego 34

                           tel/fax : 32 2641980

BUDYNEK  B:    ul. Wyspiańskiego 1

                           tel/fax : 32 2642685

e-mail : sp8dabrowag@interia.pl

 
 
 

Złoty diabeł
 
Część 1. Z życia Ayel.
 
     Nazywam się Ayel. Jestem aniołem, o diabelskim pochodzeniu. Jeżeli jesteś ciekaw, możesz przeczytać moją historię...
    Pierwsze 7 lat mojego życia spędziłam w piekle, w moim pierwszym domu. Nie pamiętam jednak tego okresu. Nie dziwota, w końcu w tym roku kończę 1850 lat. Dla mnie jest to stosunkowo mało. W końcu jestem nieśmiertelna. Ale wracając do historii…Kkiedy skończyłam siedem lat, próbowano mnie zabić, ze względu na moją ogromną moc. Moi rodzice nie przeżyli tej nocy, zostali zabici przez "niebieskie strzały". Mnie uratował mój wujek. Wyszedł ze mną przez boczne drzwi i pojechał na Tesralu, do portalu. Z portalu trafił do nieba, oddał mnie swojemu bratu i znikł. Od tego czasu żyję tu, w niebie. Żeby nie było, nigdy nie byłam grzecznym aniołkiem, taka była moja natura. Jednak, gdy przyszedł czas wyboru, w moje 1800 (taka osiemnastka, wśród istot nieśmiertelnych), wybrałam niebo. Tak było dla mnie bezpieczniej. Jeżeli jesteś ciekawy, to tak, próbowano mnie jeszcze zabić. Ale w niebie jestem zabezpieczona barierą magii.
    I tak sobie żyję, od kiedy skończyłam osiem lat. Diabeł, szkolony na anioła stróża. A może to właśnie ty jesteś moim podopiecznym? Jeżeli podobała ci się moja historia, być może kiedyś opowiem ci o sobie coś więcej. Jeżeli chcesz, po prostu poproś...
«Ayel»

/Autor: Bysia/RECENZJA KSIĄŻKI PANA ANDRZEJA SAPKOWSKIEGO
pt. „SEZON BURZ” - WIEDŹMIN


     Przeglądając ostatnio strony na portalu Allegro znalazłem sprzedawcę o nicku „Książki nie gryzą”. Na początku rozbawiło mnie to określenie, potem jednak pomyślałem, że zawiera dużo prawdy. Moje pokolenie nie przepada za czytaniem książek, jednak ja chciałbym wam udowodnić,że książki naprawdę nie gryzą!
    Podpatrując jak mój tata gra na komputerze w „Wiedźmina”, postanowiłem sięgnąć do domowej biblioteki i poznać bliżej jego przygody. Znalazłem  „Sezon burz” autorstwa pana Andrzeja Sapkowskiego. Jest to powieść fantazy, a ja takie lubię najbardziej. W książce miesza się świat realny  z fikcyjnym, występują czarodziejki, krasnoludy, strzygi i wilkołaki oraz różne inne dziwne stwory.
Głównym bohaterem jest Wiedźmin Geralt  z Rivii.  Jako młody  chłopak, został on poddany wiedźmińskiej mutacji i morderczemu treningowi w Wiedźmińskim Siedliszczu Kaer Mohren. Wiedźmin trudni się ochroną ludności przed potworami zagrażającymi bezpieczeństwu  ludzi. Akcja powieści dzieje się w roku  1245 roku.
      Bohater udaje się do portowego miasta Kerack, gdzie niesłusznie zostaje oskarżony o rzekomą kradzież i pobicie, a następnie aresztowany. Zaaresztowanieskutkuje utratą dwóch, wiedźmińskich mieczy. Podczas rozprawy sądowej wychodzi na jaw brak dowodów ze strony oskarżyciela, a Geralt nie przyznaje się do winy. Ku swojemu zaskoczeniu  Wiedźmin wychodzi na wolność.  I tu rozpoczynają się jego poszukiwania swoich mieczy.
    Na swojej drodze Geralt spotyka swojego starego przyjaciela, Jaskra. Jest on również postacią z komputerowej gry. Spotyka też piękną czarodziejkę Lyttę Neyd  o  przezwisku  Koral . Geralt przeżywa wiele fascynujących przygód, m.in. podejmuje się zabicia demona, na prośbę dwóch czarodziejów Pinetiego i Harlana, daje się oszukać czarodziejowi Degerlundowi, wyrusza na wyprawę statkiem „Prorok Lebioda” i poznaje osobę, która stała się właścicielką jego unikalnych, widźmińskich mieczy.
     Nie zdradzę wam jednak, czy Geraltowi ostatecznie udało się odzyskać swoją własność, nadmienię jednak, że cały cykl opowiadań o Wiedźminie zawiera 8 tytułów !
       Moim zdaniem książka wprawdzie nie jest napisana prostym językiem, ale dobrze się ją czyta. Potrafi wciągnąć na wiele godzin. Nie jest to opis nawiązujący do gry komputerowej, ale to uważam za zaletę. Możemy poznać nowe przygody Wiedźmina i innych bohaterów, a nie czytać o tym samym, co występuje w fabule gry.
       Zachęcam do przeczytania, ja chętnie sięgnę po następne tytuły.

/Autor: Szymon Rokicki/

 

.